Chmura obliczeniowa – jak to ugryźć?

W dzisiejszych czasach gdy większość naszej pracy odbywa się w trybie home office cała nasza praca odbywa się w chmurze, nasze pliki znajdują się w chmurze, wszystko znajduje się w chmurze. Czym tak właściwie jest ta chmura obliczeniowa?

Czym jest chmura obliczeniowa

Chmura obliczeniowa czyli z angielskiego cloud computing jest to model przetwarzania danych oparty na użytkowaniu usług oferowanych przez usługodawcę. Brzmi to niezwykle skomplikowanie i napisane jest w mało ludzkim języku. W przypadku chmury obliczeniowej usługą oferowaną przez usługodawcę jest zasób sprzętowy w postaci serwerów, dysków, usług sieciowych, a także oprogramowanie. Usługodawcą w przypadku rozumienia tej definicji może być wewnętrzny dział IT danej korporacji lub zewnętrzna firma taka jak Microsoft, Amazon czy Google.

Cloud_computing.svg

Najłatwiej przedstawić czym jest usługa oferowana poprzez chmurę jest przedstawienie programów, które wszyscy znamy. Jako użytkownicy prywatni nasze pliki umieszczamy na dyskach chmurowych takich jak OneDrive, Google Drive czy Dropbox. Korzystam z aplikacji biurowych takich jak Office 365 (teraz już Microsoft 365), Google G Suite itp. Każda z tych aplikacji czerpie maksimum korzyści z usług chmury obliczeniowej.

Rodzaje chmury obliczeniowej

W pierwszej definicji dotyczącej chmury obliczeniowej przedstawione zostało iż dostawcą usługi chmurowej może być firma zewnętrzna lub wewnętrzny dział naszej firmy. W jaki sposób możemy podzielić chmurę zgodnie z ich dostawcą?

hybridcloud
 • Chmura publiczna – z angielskiego Public Cloud. W tym rodzaju dostawcą usług chmurowych jest firma zewnętrzna. Największymi graczami na rynku usług chmurowych jest Microsoft z produktem Azure, Amazon z produktem Amazon Web Services, Google z produktem Google Cloud Platform.
 • Chmura prywatna – z angielskiego Private Cloud. W tym rodzaju dostawcą usług chmurowych jest wewnętrzny oddział firmy.
 • Chmura hybrydowa – z angielskiego Hybrid Cloud. W tym rodzaju czerpiemy korzyści i dzielimy wady obu rozwiązań chmurowych czyli publicznej oraz prywatnej.

Modele chmury obliczeniowej

Podczas korzystania z rozwiązań chmurowych możemy wyróżnić kilka modelów usługowych.

cloud-difference-image
 • Kolokacja – z angielskiego On-Premises. Jest to rodzaj chmury prywatnej w której wewnętrzny dział firmy zarządza wszystkim począwszy od sieci, poprzez hardware, OS, a następnie Software. Zadaniem tego działu jest dbanie o działanie wszystkich podzespołów, aktualizacje, bezpieczeństwo wewnętrzne oraz sieciowe.
 • IaaS – Infrastructure as a Service – infrastruktura jako usługa. Model chmury publicznej który dostarcza nam rozwiązanie problemu zarządzania oraz dostarczenia sieci, dysków, serwerów oraz wirtualizacji. Dostawca chmury zapewnia nam sprzęt oraz dbanie o ten sprzęt, a my musimy zająć się systemem operacyjnym, sterownikami, oprogramowaniem. Zajmujemy się również aktualizacjami i bezpieczeństwem naszego rozwiązania.
 • PaaS – Platform as a Service – platforma jako usługa. Model chmury publicznej, który zapewnia nam wszystko począwszy od sieci, serwerów, systemu operacyjnego, sterowników, środowiska. W tym modelu nasz dostawca zajmuje się również dbaniem o zabezpieczenia, aktualizacje.
 • SaaS – Software as a Service – oprogramowanie jako usługa. Model chmury obliczeniowej, który zapewnia nam już dokładny produkt końcowy umieszczony i zarządzany przez naszego dostawcę. Przykładem tego modelu jest pakiet biurowych Office 365.
 • DaaS – Desktop as a Service – pulpit jako usługa. Model chmury obliczeniowej, który jeszcze nie jest uwzględniany w powyższych grafikach. Jest to model przyszłościowy w którym kupowalibyśmy od naszego dostawcy usług chmurowych dostęp do maszyny wirtualnej w pełni spersonalizowanej, z dokładnie potrzebną nam specyfikacją. My byśmy łączyli się z tą maszyną przy użyciu dowolnego laptopa/komputera.

Główni dostawcy usług chmurowych

Możemy powiedzieć, że dostawcą usługi chmurowej jest każda firma, która posiada swoje Data Center. Aktualnie na rynku możemy wymienić trzech głównych dostawców technologicznych chmury publicznej. Zaznaczam że nie są oni jedyni ale jak na chwilę obecną mają największy zasięg oraz najszybciej się rozwijają.

gartner-iaas
 • Amazon Web Services – największa, najszybciej rozwijająca się chmura publiczna, której dostawcą jest jedna z największych firm na świecie, Amazon.
 • Microsoft Azure – chmura publiczna, której dostawcą jest Microsoft. Azure posiada w tym momencie najwięcej DC ze wszystkich dostawców usług chmurowych. Największy konkurent dla AWSu.
 • Google Cloud Platform – chmura publiczna, której dostawcą jest Google. Jest to trzeci pod względem wielkości dostawca usług chmurowych, który walczy aby jak najszybciej przybliżyć się do Microsoft Azure. AWS w tym momencie znajduje się poza zasięgiem. Co ciekawe Google zapowiedziało, że GCP jako produkt ma ograniczony czas rozwoju i jeżeli nie zacznie spełniać odpowiednich warunków technologicznych oraz finansowych to zostanie wyłączony. Czy w obecnym świecie jest to możliwe? Nie wydaje mi się.

Chmura obliczeniowa – który rodzaj jest najlepszy?

RodzajZaletyWady
Chmura publiczna– Elastyczność
– Skalowalność
– Szybkość Implementacji
– Ogranicza nas jedynie wyobraźnia oraz portfel
– Globalność rozwiązań
– Ilość oferowanych usług
– Niesymetryczność relacji biznesowych
– Stopień skomplikowania relacji biznesowych
– Czasem usługa z chmury prywatnej kosztowała kilkukrotnie mniej niż w chmurze publicznej
– Stopień skomplikowania
Chmura prywatna– Przewidywalność kosztów
– Bezpieczeństwo i stabilność prawna
– Pełne zarządzanie infrastrukturą oraz środowiskiem
– Wydajność
– Sufit technologiczny
– Wysokie koszty rozwoju
– Niska skalowalność
– Szybkość implementacji
Chmura hybrydowa– Przewidywalne koszty
– Zalety chmury publicznej
– Zalety chmury prywatnej
– Stopień skomplikowania rozwiązania

Wpisy o chmurze publicznej

Chmura obliczeniowa – jak to ugryźć?
Microsoft Azure – najważniejsze usługi
Certyfikaty Microsoft Azure – Fundamentals
Certyfikaty Microsoft Azure – Associate – w przygotowaniu
Certyfikaty Microsoft Azure – Expert – w przygotowaniu

Dodaj komentarz