System mesh – rozwiązanie sieciowe do twojego domu

W każdym typowym domu lub mieszkaniu znajduje się router, którego zadaniem jest dostarczenie internetu tak daleko jak pozwalają na to uwarunkowania sprzętu oraz miejsca. Przeszkodami, które mogą wpływać na jakość oraz zasięg połączenia to odległość urządzenia od routera, rodzaj zabudowy oraz ściany. W małym mieszkaniu rzadko zdarzają się problemy, że przechodząc z jednego pomieszczenia do drugiego gubimy sygnał. Tego typu sytuacje najczęściej zdarzają się w domkach jednorodzinnych lub firmach gdzie ta przestrzeń jest dużo większa. Rozwiązaniem jest tutaj system mesh.

System Mesh – co to jest?

System mesh nazywany również systemem kratowym jest połączeniem kilku urządzeń sieciowych, które stale ze sobą współpracują. Każde urządzenie łączy się poprzez sieć Wi-Fi z drugim urządzeniem dzięki czemu powodują rozrost tej sieci. Użytkownik przechodząc pomiędzy pomieszczeniami uważa, że znajduje się w jednej sieci. Prawdą jest, że jego urządzenie łączy się z różnymi urządzeniami dostępowymi. System mesh najlepiej sprawdza się w sytuacjach gdy chcemy naszą siecią objąć duży obszar. Może być to mieszkanie typu apartament, domek jednorodzinny lub budynek firmowy.

System mesh – Zalety

Rozwiązanie to sprawdzi się wszędzie tam gdzie znajdujemy tzw. białe plamy sieciowe. Jest to miejsce gdzie nasza sieć Wi-Fi zanika lub tracimy w sposób znaczący jakość połączenia. Dzięki wykorzystaniu tego systemu zyskujemy poprawę zasięgu sygnału Wi-Fi. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie punktów dostępowych w najbardziej kluczowych punktach domu. Nie zalecam umieszczania punktów dostępowych w każdym pomieszczeniu, ponieważ co za dużo to nie zdrowo.
Dodatkowo nie odczujemy strat przy przekazywaniu sygnału. Oznacza to iż przechodząc przez dom z laptopem na którym leci streamingowany mecz nie odczujemy nagłego buforowania lub zacięcia ekranu. Każde urządzenie w systemie mesh jest routerem dzięki czemu przy awarii jednego z nich nie stracimy nagle dostępu do całej sieci. Urządzenia będą się dalej komunikować.
Wiele osób zada sobie pytanie czy do stworzenia takiego systemu w ich domu potrzebują specjalisty za grubo pieniądze. Odpowiedź brzmi nie. Urządzenia są bardzo proste w obsłudze oraz konfiguracji. Dodatkowo otrzymujemy portal na którym możemy zarządzać oraz monitorować ruch w sieci.
Co w przypadku gdybym chciał rozszerzyć działanie mojej sieci o kolejne piętra lub pomieszczenia? Dokładamy kolejne urządzenia, które zaczną współpracować w systemie.

System mesh – Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jest kilka punktów na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze interesującego nas systemu mesh. Pierwszym z nich jest ilość, a także wydajność portów LAN. W tym przypadku im jest ich więcej tym lepiej. Dzięki dużej ilości portów o dobrej wydajności możemy połączyć dużo urządzeń przewodowo.
Szybkość Wi-Fi jaką oferują urządzenia. W tym przypadku również im więcej tym lepiej. Aktualny standard 802.11ac pozwala na osiąganie prędkości do 300 Mb/s w paśmie 2.4 GHz oraz 867 Mb/s lub nawet 1700 Mb/s w paśmie 5GHz. Należy oczywiście pamiętać, że jeżeli dostawca internetu nie oferuje takich prędkości to ich nie osiągniemy.
Jedną z najważniejszych kwestii na jakie musimy zwrócić uwagę to zabezpieczenia oferowane przez producenta. Rodzaj szyfrowania WEP, WPA, WPA2, WPA3.
Ostatnim punktem na który powinniśmy zwracać uwagę jest oferowana platforma zarządzania oraz możliwość rozwoju systemu. W przypadku domów rzadko robimy kolejne piętra jednakże w przypadku firm zdarzają się rozbudowy.

System mesh – Rodzaje

Aktualnie istnieją trzy wykorzystywane systemy mesh. Każdy z nich służy innym scenariuszom i zastosowaniom. Przed decyzją, który z systemów wybrać do naszego domu lub biura musimy wziąć pod uwagę jak wykorzystamy całe rozwiązanie.

Współdzielona sieć bezprzewodowa

Najprostszym oraz najbardziej przystępnym cenowo rozwiązaniem jest współdzielona sieć bezprzewodowa. Komunikacja w tym modelu, pomiędzy wszystkich urządzeniami, odbywa się w tym samym paśmie – 2,4GHz lub 5GHz. Zaletami tej metody jest prostota, przystępność cenowa oraz usunięcie martwych stref. Minusem takiego rozwiązania jest zmniejszenie jakości połączenia wraz z zwiększającą się ilością urządzeń. Przy wyborze współdzielonej sieci musimy obliczyć ile urządzeń na stałe się w niej znajdzie. Jest to rozwiązanie bardzo dobre do domu gdzie ilość użytkowników jest przez większość czasu stała. Nie zalecałbym tego rozwiązania do firm, nawet tych małych.

Wydzielona sieć bezprzewodowa

Kolejnym rozwiązanie jest wydzielenie sieci bezprzewodowej dla użytkowników. Metodę tą możemy porównać do wyznaczonego busapasa w bardzo zatłoczonym mieście. Taka metoda zapewnia nam niezawodną jakość połączenia oraz najwyższą prędkość, a także zasięg. Prawdopodobnie jest to przyszłość jeżeli chodzi o sieci bezprzewodowe, ponieważ strumieniowanie 4k jest coraz bardziej popularne. Jaka jest wada tego wspaniałego rozwiązania? Cena. Jest to zdecydowanie rozwiązanie typu premium, ponieważ urządzenia dosyłowe są dużo droższe.

Powerline

Jest to jedna z bardziej ciekawych metod w systemach mesh. Technologia Powerline wykorzystuje okablowanie elektryczne dzięki czemu tworzymy nie tylko nową drogę przesyłania danych ale również odciążamy sieć. Zasadniczo sama idea jest bardzo prosta. Jedno z urządzeń łączymy jak najbliższej naszego routera do gniazdka, a kolejne urządzenia w miejscach gdzie potrzebujemy internetu. Powerline jest nie tylko rozwiązaniem przystępnym cenowo ale również doskonale nadaje się do wykorzystania z innymi metodami systemu mesh.

System mesh – co dalej?

Z całą pewnością system mesh jest to przyszłość w rozwiązaniach sieciowych w domach oraz małych firmach. Według mnie najlepszym chwilowo rozwiązaniem do wykorzystania w domku jednorodzinnym lub budynku firmy jest wykorzystanie technologii Współdzielonej sieci bezprzewodowej wraz z technologią Powerline. Są to rozwiązania przystępne ceno, łatwe do rozbudowywania oraz zarządzania.

Dodaj komentarz