Azure Sphere – kompleksowe rozwiązanie z Linuxem w tle

Azure Sphere to kompleksowe rozwiązanie z Linuxem w tle stworzone przez Microsoft. Wszyscy kojarzą firmę Microsoft jako przeciwnika wolnego oprogramowania, który lekceważył moc społeczności wokół systemów Linux. Wraz ze zmianą warty na stanowisku CEO firmy zmieniła się również polityka w stosunku do Linuxów. Microsoft nie tylko przestał być ich wrogiem ale zaczął współpracować. Dokładnie rzecz ujmując zaczął czerpać pełnymi garściami ze wszystkiego co najlepsze w wolnym oprogramowaniu. Przykładem może być przeglądarka Edge, która otrzymała silnik Chromium i działa dużo lepiej. Teraz możemy mówić o kolejnym gigantycznym przełomie, ponieważ powstał pierwszy Linux spod skrzydeł giganta z Redmond.

Azure Sphere

Azure Sphere jest kompleksowym rozwiązaniem Microsoftu z dziedziny zabezpieczeń urządzeń podłączonych do Internetu Rzeczy. Microsoft w swoim rozwiązaniu proponuje nam połączenie rozwiązań systemowych oraz sprzętowych.

Azure Sphere complex solution

Microsoft stworzył iście ogromne połączenie, ponieważ każda usługa jest zależna od drugiej. Producent zapewnia nam:

  • Mikroukłady z certyfikatem Azure Sphere
  • System operacyjny Azure Sphere
  • Usługę zabezpieczeń
  • Support najlepszych ekspertów

Microsoft ma doświadczenie w każdej z tych dziedzin i nie dziwie ich połączenie w jeden kompatybilny ekosystem. Zaskakujący jest wybór jądra systemu operacyjnego.

Azure Sphere OS

System operacyjny oparto o Linuxa ale zadziała on jedynie w przypadku połączenia z certyfikowanym, krzemowym chipem. Głównym zadaniem tego OSu jest umożliwienie tworzenia aplikacji IoT. Docelowy soft, który ma służyć programistom za tworzenie nowych, cudownych programów to znany wszystkim Visual Code.

Czy możemy spodziewać się jeszcze większej współpracy pomiędzy Microsoftem, a tworami/twórcami wolnego oprogramowania? Moim zdaniem tak. Microsoft nie tylko otworzył się na użytkowników Linuxa ale bardzo dokładnie ich słucha, a następnie wdraża proponowane rozwiązania. Gigant z Redmond stara się pokazać, że jest nie tylko dostawcą znanego wszystkim systemu operacyjnego, producentem sprzętu komputerowego ale także firmą z wizją, która chce być dla każdego użytkownika.


Źródło: Microsoft

Dodaj komentarz