Alternatywy dla Google Chrome

Brave
Maxthon
Vivaldi

Brave

Jest to darmowa, otwarta przeglądarka internetowa oparta o silnik Chromium. Jeżeli chodzi o sam szablon działania tego oprogramowania to jest taki sam jak w przypadku Google Chrome lub Microsoft Edge.

Przeglądarka Brave

Co więc odróżnia tą przeglądarkę od innych? Szybkość, prywatność, wbudowane blokowanie reklam oraz trackerów. Inne przeglądarki, które nie blokują reklam znacząco zmniejszają swoją prędkość działania, a dodatkowe oprogramowanie typu AddBlock również spowalnia program (niewiele ale zawsze).

Główne funkcje Brave

  • Blokowanie reklam
  • Kontrola plików cookie
  • Domyślnie włączony HTTPS
  • Blokowanie skryptów
  • Wbudowany menadżer haseł

Co jeszcze wyróżnia Brave na tyle mocno, że zaczyna zyskiwać popularność na tym trudnym rynku? Twórcy Brave nie koncentrują się na zbieraniu danych użytkowników ale na ich prywatności. Dodatkowo sama przeglądarka oferuje nam możliwość zarobienia na kryptowalucie BAT. BAT czyli Basic Attention Token jest kryptowalutą stojącą za Brave oraz nadającej jej dużej popularności. Twórcy starają się zmienić pogląd na reklamy w internecie nie za pomocą ich negacji ale za pomocą wymuszenia na twórcach reklam aby nie były one natrętne. Użytkownicy dzięki BAT mogą wspierać ulubionych twórców dzięki np. oglądaniu reklam, które uważają za stosowne. Mogą również dzięki nim zarabiać.

W sieci możemy znaleźć dużo informaji na temat przeglądarki, a także porównań do Google Chrome.

Przeglądarkę Brave możemy pobrać ze strony producenta na której dowiem się również dużo więcej na temat samego produktu oraz walucie BAT.

Vivaldi

Jest projekt jednego z inżynierów pracujących nad inną popularną przeglądarką Opera. Przynajmniej w czasach gdy Opera nie była jeszcze zasilana silnikiem Chromium.

Vivaldi browser

Co cechuje tą przeglądarkę i stawia ją jako konkurent dla wszechwładnego Google Chrome?
Vivaldi zmienia sposób interakcji użytkownika z przeglądarką. Możemy dostosować każdy aspekt naszego oprogramowania według własnej wygody.

Vivaldi ułatwia nam również zarządzanie kartami oraz udostępnia takie dodatki jak notatnik czy przechwytywanie. Co najważniejsze i o czym najwięcej możemy znaleźć informacji na stronie producenta, postawiono na dostosowanie kwestii bezpieczeństwa. Twórcy zapewniają, że nasze informacje dotyczące sposobu korzystania z przeglądarki nie jest dla nich ważne. Szyfrowanie danych odbywa się za pomocą end-to-end, a nasze hasło nie wychodzi nigdzie poza nasz komputer. Rozwinięto również ustawienia użytkownika dotyczące sposobu wyboru przeglądarki oraz blokady niektórych aspektów. Producent stworzył cały poradnik w jaki sposób ustawić interesujące nas opcje pod tym linkiem.

Która przeglądarka lepsza?

Wymieniłem jedynie dwie przeglądarki na które zwróciłem największą uwagę. Są oczywiście jeszcze inne jak:

Cześć z nich na pewno jeszcze opiszę na łamach tego bloga. Miesiąc kwiecień jest miesiącem testów Microsoft Edge Chromium. Wydaje mi się że na chwilę obecną stanie się to moją główną przeglądarką ale Vivaldi oraz Brave na pewno zostanie zweryfikowany i dokładniej opisany.

Alternatywy

  • Microsoft Edge – przeglądarka prosto od korporacji Microsoft
  • Google Chrome – przeglądarka od Google. Lider na rynku przeglądarek.
  • Safari – przeglądarka prosto od korporacji Apple

Dodaj komentarz